Daukanto g. 10, Palanga, Lietuva

info@psvcentras.lt

Cukraus arba gliukozes kiekis kraujyje. Kokia yra norma?

Cukraus ir gliukozės kraujo tyrimas yra viena ir ta pati analizė – gliukozės kiekis kraujo plazmoje. Tyrimas atliekamas nevalgius 9 – 12 val. (po nakties). Atliekant laboratorinį bendrą kraujo tyrimą. Galimas ne tik kapiliarinis (iš paciento piršto), bet ir veninis kraujo tyrimas. Reikia žinoti, kad, cukraus kiekis veniniame kraujyje visada yra apie 10% didesnis nei kapiliariniame kraujyje.

  • Sveiko žmogaus gliukozės kiekis kraujyje svyruoja nuo 3,3 iki 5,5 mmol/l.
  • Kai gliukozės kiekis fiksuojamas tarp 5,6 ir 7,5 mmol/l, nustatomas prediabetas.
  • Gliukozės koncentracijai kraujyje pakilus virš 8 mmol/l, gali būti nustatomas diabetas.

Gliukozės kiekis kraujyje

Ar galima atlikti kraujo tyrimą stovyklų metu?

Jeigu atsiranda norinčių atlikti kraujo tyrimus, mes pasirūpiname, kad, kraujo mėginius paimtų ‘’Antėjos’’ laboratorijos darbuotojos, mūsų patalpose Palangoje, Daukanto g. 10.

Galimi ne tik gliukozės ir cukraus kiekio kraujo plazmoje tyrimai, bet ir kiti informatyvūs tyrimai, suteikiantys daug naudingos informacijos pvz. glikozilintas hemoglobinas, proteinograma, ENG – eritrocitų nusėdimo greitis.

Daugiau apie stovyklą ir teikiamas paslaugas rasite čia →

Cukraus ir gliukozės kraujo tyrimas:Cukraus ir gliukozės kiekis kraujyje

Kraujo tyrimas leidžia nustatyti gliukozės kiekį kraujyje, o ar tai yra viena medžiaga su cukrumi? Galima suprasti patyrinėjus biocheminę sudėtį. Norėdami atsakyti į šį klausimą, turime įsivaizduoti kokie cukrūs egzistuoja gamtoje, ir kaip jie yra susiję?

Pasiaiškinkime, kuo skiriasi cukrus nuo gliukozės?

Pagal savo sandarą angliavandeniai yra skirstomi į monosacharidus, disacharidus ir polisacharidus. Jie visi yra sudaryti iš monomerų.

O kas yra monomeras?

Monomeras – yra paprasta molekulė, turinti jungtį, cheminį ryšį su kitu monomeru, kad sudarytų disacharidą, o daugelio monomerų cheminis junginys sudaro polimerą.

Žodžio šaknis yra – sacharidas, prie kurios pridėdamas atitinkamas priešdėlis, ir tokiu būdu gauname žodžių junginį pvz.:

  • Mono – 1 vienas + sacharidas = monosacharidas
  • Di – 2 du + sacharidas = disacharidas
  • Poli – daug + sacharidas = polisacharidas

Monosacharidai – paprastieji cukrūs, sudaryti iš 1-vieno monomero. Tai gali būti gliukozė, dekstrozė, fruktozė, galaktozė, ribozė, deoksiribozė. Visi monosacharidų pavadinimai baigiasi galūne ‘’ozė“.

Savo struktūroje gliukozė yra monosacharidas, kuriame yra tik vienas angliavandenis.

Disacharidai – sudaryti iš 2-dviejų susijungusių monomerų – monosacharidų:

(gliukozė+fruktozė=cukrus) 

Cukrus yra sacharozė, dažniausiai gaminamas iš cukranendrių ir cukrinių runkelių. 

Polisacharidai – tai polimerinės grandinės, sudarytos iš 10 ir daugiau susijungusių monomerų – monosacharidų. Gamtoje ypač paplitę keturi polisacharidai, sudaryti iš gliukozės: krakmolas, glikogenas, celiuliozė ir chitinas. Jie neturi saldumo, gliukozė iš jų staigiai nepakyla, o organizmas juos lėtai perdirbinėja į paprastus angliavandenius. 

Sveikieji (sudėtingi) angliavandeniai yra būtini norint numesti svorio, jie palaiko sotumo jausmą, ir nepertraukiamai tiekia energiją. 

Sudėtingų angliavandenių turintis maistas yra labai naudingas, nes turi daug vitaminų ir mikroelementų, jų gausu grūduose, daržovėse ir vaisiuose. Polisacharidai turi sudėtingas, šakotas chemines struktūras.

angliavandeniaiO ar galima nustatyti ragaujant produktus, kokiai angliavandenių grupei jie priklauso?

Taip, visi monosacharidai (greitieji angliavandeniai) yra saldūs. Jeigu norite numesti svorio, ir išlaikyti liekną figūrą, toks maistas neturi būti įtrauktas į racioną. 

Visi angliavandeniai virškinimo metu yra skaidomi ir paverčiami gliukoze. Patekusi į virškinimo traktą ji absorbuojama ir siunčiama į kraują, o kraujas perneša į visus organus ir audinius. Gamtoje ypač paplitę keturi polisacharidai, sudaryti iš gliukozės: krakmolas, glikogenas, celiuliozė ir chitinas. Jie neturi saldumo, gliukozė iš jų staigiai nepakyla, o organizmas juos lėtai perdirbinėja į paprastus angliavandenius. Lėtieji angliavandeniai yra būtini norint numesti svorio, jie palaiko sotumo jausmą, ir nepertraukiamai tiekia energiją. Sudėtingų angliavandenių turintis maistas yra labai naudingas, nes turi daug vitaminų ir mikroelementų, jų gausu grūduose, daržovėse ir vaisiuose. Polisacharidai turi sudėtingas, šakotas chemines struktūras.

 

 

Kas atsitinka kuomet organizme susidaro gliukozės perteklius?

 Ji yra kaupiama.

Kur kaupiasi gliukozė?

  • Glikogeno pavidalu – raumenyse ir didžioji dalis kepenyse.
  • Riebaluose – kurių daugiausia yra pilvo srityje ir raumenyse.
  • Glikuoto hemoglobino pavidalu – kuo daugiau kraujyje perteklinės gliukozės, tuo daugiau susidaro glikuoto hemoglobino.

O kas vyksta esant gliukozės trūkumui kraujyje?

Organizmas jos pasigamina skaidydamas (gliukoneogenezė) glikogeną. Tokiu būdu yra palaikomas tinkamas gliukozės lygis kraujyje, ir užtikrinamas energijos balansas organizme. Glikogenas dar vadinamas gyvuliniu krakmolu. Kaip augalai kaupia krakmolą, taip gyvūnai kaupia glikogeną, kaip energijos atsargas. Taip pat, ilgalaikio streso metu didžioji dalis baltymų, kurie patenka į organizmą verčiami gliukoze.

Pasidalinti

Nėra komentarų

Rašyti komentarą

KĄ VALGYTI VAKARE, KAD NEAUGTŲ SVORIS?