Daukanto g. 10, Palanga, Lietuva

info@psvcentras.lt

Gliukozės tyrimas

Gliukozės tyrimasGliukozė, tai energijos šaltinis mūsų raumenims ir maistas smegenims. Visi angliavandeniai patekę į organizmo virškinimo sistemą, yra verčiami į gliukozę, pačią mažiausią cukraus molekulę – monosacharidą, nes organizmas gali įsisavinti tik gliukozę ir fruktozę.

Gliukozės koncentracija kraujyje – tai yra vienas iš pagrindinių kriterijų, vertinant žmogaus sveikatos būklę.

Kodėl gliukozės kiekis kraujyje yra svarbu?

Staigūs gliukozės svyravimai stipriai kenkia žmogaus organizmui. Labai pavojinga būklė yra laikoma tada, kai gliukozės koncentracija kraujyje smarkiai padidėja (hiperglikemija) arba labai sumažėja (hipoglikemija). Tokiu atveju vystosi negrįžtami vidaus organų ir organizmo sistemų pokyčiai, turintyss neigiamą įtaką: širdžiai, inkstams, kraujagyslėms, nervinėms skaiduloms, smegenims. Kartais tai gali baigtis staigia mirtimi.

Plačiau apie cukraus ir gliukozės kiekį žmogaus organizme skaitykite čia:

Kaip atliekamas gliukozės tyrimas?

Gliukozės laboratorinis kraujo tyrimas atliekamas nevalgius ryte, tarp 9 val. – 12 val.

  • Sveiko žmogaus gliukozės kiekis kraujyje svyruoja nuo 3,3 – 5,5 mmol/l.
  • Nuo 5,5 – 7,5mmol/l, gali būti nustatomas prediabetas.
  • Gliukozės kiekiui viršijus 8mmol/l. – riba ir tai traktuojama kaip diabetas. Tuomet reikėtų atlikti papildomus tyrimus, kurie patvirtintų arba paneigtų nustatytą diabeto diagnozę.

Kokius tyrimus reikėtų atlikti papildomai?

Vienas iš galimų tyrimų, tai glikozilintas (glikuotas) hemoglobinas. Šis tyrimas parodo gliukozės koncentraciją kraujyje 3 mėnesių laikotarpyje. Glikuotas hemoglobinas atspindi hemoglobino procentą kraujyje, kuris yra negrįžtamai prisijungęs prie gliukozės molekulių. Gliukozės kiekio kraujyje padidėjimas sergant cukriniu diabetu, žymiai pagreitina šią reakciją, dėl kurios padidėja glikuoto hemoglobino kiekis kraujyje.

Kuo pranašesnis glikuoto hemoglobino tyrimas prieš gliukozės tyrimą?

Jis tiksliau parodo gliukozės koncentraciją kraujyje ilgalaikėje perspektyvoje.
Raudonųjų kraujo kūnelių (eritrocitų), kuriuose yra hemoglobino, gyvenimo trukmė yra vidutiniškai 120 dienų. Štai, kodėl glikuoto hemoglobino kiekis atspindi vidutinį, maždaug trijų mėnesių gliukozės kraujyje lygį. Kuo didesnis glikuoto hemoglobino lygis, tuo didesnė glikemija – daugiau cukraus pateko į organizmą per pastaruosius tris mėnesius, tuomet atsiranda didesnė rizika susirgti cukriniu diabetu.

Kokie yra skirtumai tarp gliukozes kraujo tyrimo ir glikuoto hemoglobino tyrimo?

Laboratorinis gliukozės tyrimas atliekamas ryte nevalgius. Laiko tarpas tarp valgymo ir gliukozės kraujo tyrimo, tūri būti ne mažesnis 12 val. Kraujas imamas iš piršto arba venos. Reikia žinoti, kad iš venos – cukraus kiekis visuomet bus 10 proc. didesnis, nei kapiliariniame kraujyje. Dieną, prieš kraujo tyrimą, negalima vartoti – alkoholio, maisto produktų turinčių daug pridėtinio cukraus, aukšto glikeminio indekso produktų. Reikėtu gerai išsimiegoti, vengti ilgalaikio streso, didelio fizinio, bei emocinio krūvio.

Glikozilinto (glikuoto) hemoglobino tyrimas?

Šis gliukozės tyrimas geras tuo, kad analizei nereikia specialaus pasirengimo. Prieš duodant kraują, nebūtina būti tuščiu skrandžiu, galima atsigerti vandens. Pacientui nereikia susilaikyti nuo fizinio ar emocinio krūvio, nes tai neturės įtakos tyrimo rezultatams. Galimas vaistų vartojimas, (išskyrus vaistus, kurie mažina gliukozės kiekį kraujyje).

Tyrimas labai tikslus ir informatyvus, vertinant galimų organizmo sistemų komplikacijų atsiradimo rizikas.

Rekomenduojamos Stovyklos

Pasidalinti

Nėra komentarų

Rašyti komentarą

KĄ VALGYTI VAKARE, KAD NEAUGTŲ SVORIS?