top of page

Žmogaus Sveikatos lygiai, poreikių ir pastangų skalė
Neefektingi sveikatingumo švyturiai.

Kiekvieną dieną, nuo ryto iki vakaro, įvairiose komunikacijos priemonėse, yra įkyriai siūlomos įvairiausios dietos, svorio metimą skatinančios prekės bei priemonės, sveikatinimo metodikos, paskaitos apie sveiką maistą, sveiką gyvenimo būdą, o sulieknėti daugumai vis tiek nepavyksta.


Kodėl neefektyvu?

Kodėl išsirinkę vieną ar kitą produktą, sugaišę laiką ir sumokėję pinigus, negauname siekiamo rezultato? Kodėl neveikia dietos? Kodėl neefektyvios lieknėjimo priemonės ar metodikos? Kodėl gauname priešingą nei tikėjimės rezultatą? Pamėginkime kartu paieškoti atsakymų.


Ko dažniausiai neįvertiname?

Dažnai neįvertiname biologinio žmogaus organizmo ciklo, kurį įgijome per milijonus metų. Kaip teigia mokslininkai, mes perėjome kelis vystymosi etapus: nuo primityvių žinduolių iki Homo sapiens. Evoliucijos etapus žmogus išgyveno tik savo pastangų dėka.


Kokių pastangų dėka?

Norėdamas išgyventi, žmogus turėjo tenkinti būtiniausius biologinius poreikius. Jeigu išalkdavo arba pasidarydavo šalta, jis turėdavo labai stengtis, kad gautų maisto, susirastų šakų laužui. Taip susiformavo pastangų ciklai: nori valgyti – stenkis, ieškok, daryk, veik. Įdėjęs nemažai pastangų – gauni rezultatą, patiri pasitenkinimą, išgyveni puikią savijautą, nes gauni malonumą arba kitaip tariant – apdovanojimą. O fiziologiškai skatinama kraujotaka, stiprinama širdies ir kraujagyslių veikla, treniruojama kaulų-raumenų sistema ir t.t.


Kaip dabar gyvename?

Jeigu aplanko alkio jausmas, užtenka atidaryti šaldytuvo ar spintelės duris ir maistas lengvai pasiekiamas. Jeigu namuose pasidaro šalta, užtenka pasukti šilumos reguliatoriaus rankenėlę ir aplinka sušyla. Iš biologinių poreikių ciklo iškrenta „pastangos”. Menkos pastangos ir gaunamas greitas pasitenkinimas, malonumas, apdovanojimas. Tokį veiksmą norisi kartoti vis dažniau. Taip suformuojami pertekliniai malonumai, kurie neišvengiamai sukelia sveikatos problemų, ilgainiui sutrikus sveikatai patiriama kančia arba skausmas.


Kokios gali būti pasekmės?

Prasta savijauta, netinkama nuotaika, diabetas, kraujotakos ir širdies ligos, aukštas kraujospūdis ir t.t. Kad pašalintumėte pasekmes, neišvengiamai prireiks pastangų! Bet jas reikės panaudoti pasekmių šalinimui. Vietoj apdovanojimo, gausite stengtis šalinti skausmą ar nemalonius pojūčius, įgytus siekiant perteklinio malonumo, pvz., valgant per didelį kiekį skanaus maisto. Persivalgymas atsiranda dažninant arba didinant gaunamo maisto = malonumo kiekį.


Kodėl neveikia dietos?

Laikydamiesi tam tikros dietos arba kokio nors kito „efektyvaus’’ svorio metimo, organizmo valymo metodo ir t.t., dažniausiai neįvertiname biologinio žmogaus organizmo ciklo, kurį įgijome per milijonus metų. Gamtoje viskas veikia pagal tam tikrus dėsnius: nori kažką gauti – dėk pastangas ir pajudėk. Laikantis dietų jų pagrindinis principas – „ribojimas’’, savo perteklinių norų ribojimas. Jeigu skaičiuoti nuo reptilijų laikų, mums, žinduoliams, yra apie 3 mlrd. metų. Per visą šitą periodą mumyse išsivystė biologiniai organizmo poreikiai ir biologiniai organizmo išgyvenimo ciklai – būtinieji periodai, kurių esmė – poreikių ir pastangų balansas. Mes nesutverti savęs sąmoningai „riboti’’, mus apribodavo tik „alkanieji’’ išgyvenimo periodai. Todėl už dietas daug efektyvesnis metodas yra poreikių ir pastangų balansas.


Kokie yra pagrindiniai žmogaus poreikiai?

Amerikos psichologas Abrahamas Maslow 1943 m. pristatė žmogaus poreikių piramidę. Žmogaus poreikius suskirstė į 5 lygius:

 1. Fiziologiniai – valgymas, šiluma,miegas ir t.t.

 2. Saugumo – būsto, teritorijos, resursų.

 3. Socialiniai – bendruomeniškumas.

 4. Savivertės ir visuotinio pripažinimo.

 5. Problemų sprendimo ir savirealizacijos poreikis.

Visų pirma reikia patenkinti pirmus 4, taip vadinamus trūkumo poreikius, o paskui savirealizacijos poreikį, kylantį iš noro kurti, tobulėti, įprasminti savo gyvenimą.

Visų poreikių patenkinimui tiesiog būtina turėti – puikią sveikatą. Pabandykite nustatyti ir suprasti, kuriame lygyje Jūs esate.


1. Bloga sveikata.

Maistas.

Maisto racionas – perdirbti maisto produktai, daug cukraus, transriebalų. Maisto pagrindą sudaro aukšto glikeminio indekso produktai, konservuotas maistas, konditerijos gaminiai iš aukščiausios rūšies miltų, gazuoti gėrimai, troškiniai, termiškai apdorotos daržovės, produktai, turintys daug krakmolo ir gliuteno.

Fizinis aktyvumas.

Žemas, bendra dienos norma – iki 1500 žingsnių.


2. Patenkinama sveikata.

Maistas.

Viskas, kas paminėta pirmoje grupėje, tik kartais pridedama daržovių, vaisių, sūdytų lašinių, alyvuogių aliejaus. Mėsa, žuvis, kiaušiniai, pieno produktai vartojami 3–4 kartus per savaitę.

Fizinis aktyvumas.

Fizinis aktyvumas: 3000–4000 žingsnių per dieną.


3. Gera sveikata.

Maistas.

Nevartojami perdirbti, konservuoti maisto produktai, gaminiai, turintys pridėtinio cukraus, konditerijos gaminiai iš aukščiausios rūšies miltų, greitas maistas, alus, gazuoti gėrimai, keptos bulvės, majonezas, kečupas, pramoniniu būdu gaminti padažai, dešros, kumpiai, nefermentuoti (rauginti) pieno produktai.

Galimi nedideli kiekiai aukšto glikeminio indekso produktų, bananai, duonos gaminiai, grietinėlė kavai, grietinė 30% riebumo, sūriai, juodas šokoladas, džiovinti vaisiai, 2–3 puodeliai kavos, retkarčiais – kokybiško vyno taurė.

Vartojami kuo ekologiškesni produktai: vaisiai, daržovės, įvairios košės, sūdyti lašiniai, Ghi sviestas, ekologiška mėsa, žuvis, kiaušiniai, šalto spaudimo aliejai, riešutai, sėlenos, raugintos daržovės, rauginti vaisiai, avokadai, molūgų sėklos, alyvuogės.Fizinis aktyvumas.

Fizinis aktyvumas: 1 val. 15 min. ryte, tempimo pratimai.

 1. 30 atsispaudimų.

 2. 20 pritūpimų.

 3. Rytinės šalto vandens procedūros.

 4. Naudojamas visas kompleksą „naudingų patarimų’’, pvz.: rytinis vandens gėrimas arba kaip atsigerti ryte pirmą puodelį kavos ir t.t.

 5. 8000–10000 tūkst.žingsnių per dieną (būtina nors 1 kartą per dieną lengvai suprakaituoti).

 6. 2 kartus per savaitę jogos arba gimnastikos užsiėmimai.

 7. Kiekvieną rytą 10 minučių kvėpavimo pratimai.

 8. Meditacija – 15 minučių.

4. Labai gera sveikata.

Maistas.

 1. Iš 3 grupės skilties ,,galimi nedideli kiekiai’’ pakeičiame į „labai maži kiekiai’’. Pvz., kava 1–2 puodeliai per dieną, 1 bananas tik ryte, angliavandeniai iki pietų ir t.t.

 2. Iš 3 grupės skilties „patartina vartoti’’ vartojame tik ekologiškus produktus.

 3. Labai geras vanduo: vienas iš orientyrų – labai mažas kalcio kiekis.

Fizinis aktyvumas.

Fizinis aktyvumas: 1 val. 15 minučių ryte, tempimo pratimai.

 1. 70 atsispaudimų (galima su pertraukomis).

 2. 30 pritūpimų.

 3. Rytinės šalto vandens procedūros.

 4. 1 kartą per mėnesį nuo 1–3 minučių pagulėti šalto vandens vonioje.

 5. Naudojame visą kompleksą „naudingų patarimų’’, pvz.: rytinis vandens gėrimas arba kaip atsigerti ryte pirmą puodelį kavos ir t.t.

 6. 10000– 12000 tūkst. žingsnių per dieną (būtina nors 1 kartą per dieną lengvai suprakaituoti).

 7. 3 kartus per savaitę kardio pratimai (bėgimas, važiavimas dviračiu, greitas ėjimas) trukmė su apšilimu – 45–60 min.

 8. 2– 3 kartus per savaitę jogos arba gimnastikos užsiėmimai.

 9. Kiekvieną rytą 20–30 minučių kvėpavimo pratimai.

 10. Meditacija 45–60 minučių.

 11. 1–2 kartus per metus būtina atlikti kraujo tyrimus. Apie tyrimus galite pasiskaityti čia 

Jeigu Jūs nesirūpinsite sveikata, teks pasirūpinti ligomis.

11 peržiūrų0 komentarų

Naujausi įrašai

Rodyti viską

Comments


bottom of page