Daukanto g. 10, Palanga, Lietuva

info@psvcentras.lt

Žmogaus sveikata. Kas ją įtakoja ir labiausiai lemia žmogaus sveikatos pokyčius?

žmogaus sveikataDaugelis iš mūsų yra girdėjęs žodžius – sveikas žmogus, sergantis žmogus. Tačiau būdami sveikais mes apie tai negalvojame, na o kai susergame, dažniausiai mintys apie sveikatą mūsų nebeapleidžia.

Tai kas visgi toji sveikata?

Kažkada labai seniai graikų mąstytojas ir filosofas Sokratas yra pasakęs: ,,Sveikata dar ne viskas, tačiau be sveikatos viskas yra niekas“. Įsiklausykite į šituos žodžius. Jais, apie sveikatą yra pasakyta daug.

Šiuolaikinis mokslas sveikatą apibrėžia kaip visapusišką fizinę, psichinę ir socialinę gerovę, o ne vien ligos ar negalios nebuvimą. Įdomu, kad šis sveikatą apibūdinantis apibrėžimas paskelbtas PSO (Pasaulio Sveikatos Organizacijos) ir nesikeičia nuo 1948 metų.

O kokie, pagrindiniai sveikatos būklę nulemiantys veiksniai?

Anot PSO (Pasaulio Sveikatos Organizacijos) yra: paveldimumas – 20%; medicininė pagalba – 10%; aplinkos užterštumas – 20% ir gyvenimo būdas – 50%.

Kaip matome gyvenimo būdas turi 50% įtakos gerai mūsų visų savijautai. Niekas nesako, kad medicininė pagalba yra nuvertinama, jokiu būdu, bet didžiąja dalimi turime pasikliauti patys savimi, na o esant neišvengiamybei kreiptis į medikus.

Kodėl sveikatą ir gerą savijautą apibūdina ne viena sudedamoji?

Jos suvokimas yra kiek platesnis ir turi daugiau komponentų. Tad ji gali būti: fizinė (ar pajėgus žmogus yra ar jau nepajėgus), emocinė (laimingas ar nelaimingas – depresijoje), intelektualioji (išprusęs, išsilavinęs ir raštingas ar neišprusęs), socialinė (vienišas ar socialiai įsitraukęs ir turintis pakankamai komfortišką socialinę erdvę, kurioje vyksta gyvenimas, bendravimas ir t.t.), dvasinė (ar dvasiškai pilnas ar tuščias. Šioje vietoje dvasiškumu užpildo bažnyčia, tikėjimas, knygos ir t.t.).

Kokie kriterijai apibūdina gerai besijaučiantį žmogų?

Jie gali būti sekantys: gebėjimas dirbti, įgyvendinti socialinį vaidmenį, pasirūpinti maistu ir kitais išgyvenimui reikalingais resursais, gebėjimas suteikti savo gyvenimui prasmę (dvasiniai aspektai).

Na, o faktorių įtakojančių sveikatą, fizinį pajėgumą ir asmens gerovę yra dar daugiau. Tai ir aplinkos saugojimas, gebėjimas būti informuotu vartotoju, suvokti, suprasti ir prisilaikyti gydytojų konsultacijų, tinkamai puoselėti sveikatos įpročius, mokėti suteikti pirmąją pagalbą, puoselėti ir palaikyti saugius įpročius, užsiimti saugia seksualine veikla, vengti tai kas yra destruktyvu, sugebėti teisingai valdyti stresą ir sveikai maitintis, bei pagrindinis, tai būti reguliariai fiziškai aktyviam.

Kokie pagrindiniai faktoriai labiausiai įtakojantis sveikatą?

Mūsų vykdomų programų metu iš paminėtųjų labiausiai įtakojančių sveikatos būklę faktorių didžiausias dėmesys yra skiriamas trims pagrindiniams: streso valdymui (ilgalaikio streso slopinimas ir trumpalaikio, pavadinkime – gerojo streso, gavimas minimaliomis dozėmis), sveikai ir savalaikei mitybai, bei reguliariam fiziniam aktyvumui. Paklausite, kodėl šiems faktoriams skiriame daugiausiai dėmesio? Ogi todėl, kad jie yra patys svarbiausi ir labiausiai įtakojantys kiekvieno iš mūsų visų gyvenimą. Daugelis iš Jūsų net neįtardami gali pasiekti jų pagerinimo, o bent nedideli jų pokyčiai gali turėti stulbinančią įtaką Jūsų ir Jūsų artimųjų sveikatai.

Šiek tiek statistikos ir informacijos apie tai, kas vyksta Europos širdyje

2011 metai Briuselyje vykusiame EHFA (European Health and Fitness Association) kongrese buvo nutarta, kad nuo 2012 metų pagrindinės sveikatingumo sektoriaus veiklos kryptys Europoje bus: kova su nutukimu ir „Antiaging“ arba sveiko senėjimo kryptis. Sekančiais metais Romoje vykęs Fitness‘o sektoriaus ekspertų susitikimas įvardijo 10 klaidų daromų XXI a. pirmajame dešimtmetyje. Viena iš jų : ,,High – intensity physical activity“ – per didelio intensyvumo fizinis aktyvumas.

Ką tai sako? Ogi tai, kad žmonės keičiasi ir ne į gerąją pusę

Sveikatos būklė ir fizinis pajėgumas prastėja. Tai, kas anksčiau statistiniam piliečiui būdavo normalu, šiais laikais tampa iššūkiu. Ir visą tai dėl pasikeitusio gyvenimo būdo, to veiksnio, kuris įtakoja ir nulemia mūsų gerą savijautą 50%.
Tad ateičiai, tiek kas norės išlikti ir eiti oriai pakėlę galvas
turėsime patys priimti sprendimus ir būti atsakingais už save ir savo artimą dėl to, kaip jaučiamės ar jausimės. Na, o mūsų visų kartu, su gydytojais, kurie laikydamiesi Hipokrato priesaikos pasirengę mums visada padėti pagrindiniu moto vis dažniau bus sąvoka, kad pacientas aktyvus sveikatos priežiūros subjektas, o ne vien tik sveikatos paslaugų tiekimo objektas.
Tad, kaip matote, reikia labai nedaug: turėti kas teisingai užveda ant kelio, pradėti visą tai daryti ir prisiminti, kad niekas už Jus to nepadarys. Tad dar kartą prisiminkime Sokrato žodžius: ,, …sveikata dar ne viskas, tačiau be sveikatos viskas yra niekas“.

Pasidalinti

Nėra komentarų

Rašyti komentarą

KĄ VALGYTI VAKARE, KAD NEAUGTŲ SVORIS?