top of page

Kaip teisingai mesti svorį?

Svorio metimas vis dar lieka vienas iš aktualiausių šiuolaikinio žmogaus klausimų.


Juk visi norime būti sveiki, liekni, gyvybingi, tačiau, nėra lengva susiorientuoti patarimų ir rekomendacijų gausoje – kaip teisingai, efektyviai, greitai ir taip toliau numesti svorį, išlaikant gerą nuotaiką, darbingumą ir puoselėjant sveikatą. Šiame straipsnyje atsakysime į kylančius klausimus, kaip teisingai numesti svorį ir sulieknėti, ir pateiksime vertingas rekomendacijas, kurios padės išvengti „jo-jo“ efekto (kai numestas svoris grįžta su kaupu) ir paneigs mitą, kad svorio metimas susijęs su kančia ir nemaloniais pojūčiais.


Kiek aš turiu sverti?

Prieš pradedant efektyviai ir teisingai mesti svorį, reikėtų nusistatyti optimalių kilogramų sumą. Tai padaryti padeda paprasta formulė. Iš savo ūgio reikia atimti 100 – pavyzdžiui: 164 cm – 100= 64 kg. Derėtų prisiminti, kad toks skaičiavimas tinkamas žmonėms iki 40 metų amžiaus. Po 40-mečio prie nustatyto optimalaus svorio kas dešimtmetį reikia pridėti po 1 kg, nes lėtėja medžiagų apykaita ir stambėja kaulai.

Kokia mitybos sistema teisingiausia ir efektyiausia, metant svorį?

Seniai žinoma ir patvirtinta, kad norint efektyviai numesti svorį, labai svarbu tinkamai maitintis. Palangos sveikatingumo centro specialistai rekomenduoja unikalią mitybos sistemą, ketogeninės ir žemo glikeminio indekso dietų derinį, (toliau tekste: subalansuota-žemo glikeminio indekso mitybos sistema). Apie jos naudą galite paskaityti išsamiame mūsų straipsnyje (Populiariausios dietos – kas pasikeitė? ). Šios mitybos sistemos esmė labai paprasta – reikia suvartoti apie 65% riebalų, 20% baltymų ir 15% žemo GI angliavandenių.

Norint teisingai mesti svorį, būtinos dar kelios sąlygos:

1. Reikia atsisakyti saldžių maisto produktų ir, priešingai, reikia valgyti produktus, turinčius kartumo pvz., ridikėliai, salotos, bazilikas, krapai, kiaulpienės, krienai. Taip pat dera gerti pelyno, ramunėlių arbatas, kavą;2. Jokių užkandžių tarp valgių;3. Būtina nustatyti medžiagų apykaitos intensyvumą organizme;4. Metant svorį, labai svarbu, kad žmogus, laikydamasis tokios sveikos mitybos, visiškai nejaučia alkio jausmo, pilvo srityje – visiška ramybė! Ir tai yra būtina sąlyga, norint teisingai numesti svorį ir sulieknėti.

Kaip atsitinka, kad panaikinamas-nejaučiamas alkio jausmas?

Teisingai naudojant subalansuotą-žemo glikeminio indekso mitybos sistemą, vyksta ketozės procesas: riebalai organizme verčiami gliukoze ir, kai gliukozė užpildo kraujotaką, išnyksta alkio jausmasǃ Tokiu būdu išvengiama persivalgymo priepuolių, nesveiko maisto pagundų ir sėkmingai siekiama savo tikslų. Taip pat priminsime, kad subalansuota-žemo glikeminio indekso mitybos sistema neturi jokių kontraindikacijų ir tai padeda efektyviai ir teisingai numesti svorį, tarnauja sveikatos puoselėjimui, įvairių ligų prevencijai, užtikrina darbingumą ir gerą nuotaiką. Taip pat laikantis šios mitybos sistemos reikia daug mažiau valios ir pastangųǃ


Kokiu režimu reikia maitintis?

Norint efektyviai numesti svorį, reikia laikytis tam tikrų taisyklių. Dera valgyti 2 – 3kartus per dieną (tiksliau tai galima nustatyti atliekant kraujo tyrimus). Labai svarbu vengti bet kokio užkandžiavimo tarp valgymų, nes taip lėtinama medžiagų apykaita, surenkamos nereikalingos, tuščios kalorijos ir gadinamas teisingo maitinimosi įpročių ritmas. Kaip rašėme anksčiau, vengti nereikalingo kramsnojimo padės ir tai, kad laikantis mūsų rekomenduojamos subalansuotos-žemo glikeminio indekso mitybos sistemos nebus aštraus alkio jausmo, kuris gali vesti į užkandžiavimą tarp valgymų.


Ar reikia sportuoti?

Norint efektyviai ir teisingai numesti svorį, fizinis aktyvumas yra būtinybė. Pats paprasčiausias ir visiems tinkamas judėjimo būdas – vaikščiojimas. Per dieną derėtų „surinkti“ 10 000 – 12 000 žingsnių. Pagal sveikatos būklę ir fizinį pasirengimą galima rinktis ir papildomus judėjimo būdus – mankštą, aerobinius, kardio pratimus, plaukimą ir panašiai.


Kaip galima spartinti medžiagų apykaitą?

Daugelis yra girdėjęs apie medžiagų apykaitos vaidmenį metant svorį. Medžiagų apykaita dar vadinama metabolizmu. Tai procesų visuma, apimanti kvėpavimą, nervų sistemos funkcionavimą, kraujo apytaką, medžiagų iš maisto bei gėrimų pasisavinimą, ir viso to pavertimą energija. Greita medžiagų apykaita užtikrina efektyvesnį kalorijų deginimą (daugiau galite paskaityti mūsų straipsnyje Medžiagų Apykaita – Kaip Efektyviai Pagreitinti Medžiagų Apykaitą (psvcentras.lt).

Ar medžiagų apykaitą skatina tinkama mityba?

Taip, tam labai tinka aštrūs prieskoniai, kartūs maisto produktai arba gėrimai ,turintys kartumo. Todėl rekomenduojame 1 – 3 kartus per dieną gerti kavą be cukraus. Ją galima pakeisti pelyno arbata – po 1 puodelį kiekvieną dieną.Medžiagų apykaitą skatina fizinis aktyvumas bei pirties ir saunos procedūros, nes tada įsijungia organizmo vėsinimo funkcija (išsiskiria prakaitas) ir tam sunaudojami dideli energijos resursai.


Kaip dar galima spartinti medžiagų apykaitos procesus organizme?

Norint efektyviai ir teisingai numesti svorį ir paspartinti metabolizmą, labai naudingas trumpalaikis stresas – šalto vandens procedūros. Todėl 5 kartus per savaitę rekomenduojame šaltą dušą (galima tai atlikti ir po karšto dušo)Paskutinis svarbus kraujotakos aspektas – masažai, jų yra įvairių pvz., klasikinis, B-flexsy, medicininių taurių, visceralinė terapija. Visi jie skatina metabolizmą, nes intensyvėja kraujotaka. Po gerai atlikto masažo galime pradėti drebėti ir „kalenti dantimis“, nes pagerėjus medžiagų apykaitos procesams, kraujas nebespėja sušildyti visų kūno dalių ir tuomet įsijungia šildymo procesas – drebulys.


Kaip mažės mano svoris?

Teisingai metant svorį ir laikantis visų mūsų aptartų taisyklių, netenkama apie 1 – 3 kg per mėnesį. Kilogramai tirpsta pastoviai iki kol pasiekiamas optimalus svoris. Toks skaičius yra saugus ir rekomenduojamas specialistų – tokiu tempu metant svorį, organizmas nepatiria ilgalaikio streso, o sveikata nežalojama, bet puoselėjama.

2 peržiūros0 komentarų

Naujausi įrašai

Rodyti viską

Comments


bottom of page